Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna z odzyskiem ciepła? Porównanie rozwiązań
Realizacja zupełnie nowej inwestycji, a także modernizacja istniejących obiektów, polegają na stosowaniu rozwiązań dających oszczędność oraz poprawiających efektywność wielu procesów.
Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna z odzyskiem ciepła - co lepsze?
Dla wielu osób niezaznajomionych z tematem może pojawić się prosta odpowiedź – wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest o wiele lepsza. Jednak jest to nieco mylne przypuszczenie, które bazuje w pewien sposób na niewiedzy. W obu przypadkach mowa jest o rozwiązaniu dedykowanemu innemu przeznaczeniu. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że nowoczesne budownictwo energooszczędne wymusza, zgodnie z normami Unii Europejskiej, aby obiekt miał tak zaprojektowaną wentylację grawitacyjną, żeby do procesu wentylowania pomieszczeń nie były konieczne urządzenia elektryczne w ogóle. Z kolei wariant mechaniczny jest pewnym uzupełnieniem, które montowane jest przez firmę SK EKO INSTAL dodatkowo. Innymi słowy, naturalne wietrzenie jest obowiązkowe i stanowi część wszystkich nowych inwestycji, a wszystkie inne systemy są dołączane.
Wentylacja mechaniczna a grawitacyjna - różnice
Wentylacja grawitacyjna ma za zadanie w sposób naturalny doprowadzać do wymiany powietrza w obiekcie. W starszym budownictwie jest wspierana przez wentylatory zakładane przy wywiewach. W wariantach energooszczędnych nie są konieczne. To jednak co jest bardzo przydatne to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła znana jako rekuperator. Ten rodzaj urządzenia wykorzystuje zjawisko rekuperacji. Mowa jest o odzysku ciepła. W największym uproszczeniu rekuperator bierze udział w odprowadzaniu zużytej i ogrzanej mieszanki ciepła. Pozyskuje z niej ciepło, które w kolejnym kroku magazynuje i dostarcza do świeżego powietrza wprowadzanego do domu. Całość jest zasilana elektrycznie, jednak w ten sposób zapobiega się stratom energii wykorzystanej do ogrzania powietrza i oszczędza na rachunkach za ogrzewanie.