Ogrzewanie domu pompą ciepła. Kiedy to się opłaca?
Ogrzewanie pompą ciepła budzi sporo emocji w związku z kosztami, jakie trzeba zainwestować w ten sposób ogrzewania. Jednak koszty, które ponosi się przy instalacji urządzenia, bardzo szybko się zwracają. Ponadto ogrzewanie domu pompą ciepła jest ekologiczne, a właściciele żyją ze świadomością, że nie degradują środowiska. Bezobsługowe ogrzewanie domu to również wygoda nie do ocenienia. Kiedy warto zainstalować pompę ciepła w domu mieszkalnym? Czy to się opłaca?
Kiedy warto zainstalować pompę ciepła?
Przy podejmowaniu decyzji o instalacji w domu pompy ciepła należy rozważyć kilka aspektów opłacalności takiej inwestycji. Warto wziąć pod uwagę to, że pompy ciepła większą część energii pozyskują ze źródeł odnawialnych pozyskiwanych z wody, powietrza lub gruntu. Ich zasilanie z prądu w ciągu roku to niecałe 30%. Pompy ciepła najczęściej instalowane są w domach, w których nie ma możliwości ogrzewania gazem ziemnym.
Pompy ciepła gruntowe i powietrzne
Można zdecydować się na montaż pompy ciepła gruntowej lub powietrznej. Pompa ciepła gruntowa pozyskuje i przekazuje ciepło pochodzące z głębi ziemi, natomiast pompa powietrzna odbiera ciepło panujące w powietrzu, a następnie po jego sprężeniu przekazuje go do instalacji grzewczej. Największe oszczędności można wygenerować podczas użytkowania pompy gruntowej. Oszczędności wynoszą nawet dwukrotność ogrzewania w porównaniu do kotła olejowego. Cena paliw stałych, płynnych i gazowych często ulega podwyżce, co nie ma miejsca w przypadku odnawialnych źródeł energii.
Dodatkowym atutem montażu pompy ciepła jest możliwość chłodzenia pomieszczeń w lecie. Ponadto nie trzeba robić serwisu kominiarskiego, ponieważ przy instalacji pompy ciepła nie istnieje konieczność budowy komina, a przegląd pompy ciepła odbywa się tylko raz w roku. Eksploatacja jest praktycznie bezobsługowa. Ogromnym atutem ogrzewania domu pompą ciepła jest także brak emisji szkodliwych spalin do atmosfery, co pozwala chronić środowisko. Koszt inwestycji w pompę ciepła porównywalny jest z kosztami towarzyszącymi założeniu nowej instalacji grzewczej z kotłem kondensacyjnym, natomiast korzystniej kształtują się późniejsze koszta eksploatacyjne. To także inwestycja w nowoczesność oraz prestiż.